NAPSALI O NÁS

Sto třicet let trvání svého sboru Přílepští oslavili na návsi

Přílepy - Požární útok těch nejmenších ze Sboru dobrovolných hasičů Kolešov v parku na přílepské návsi byl jen jedním bodem nabitého programu oslav sto třiceti let Sboru dobrovolných hasičů Přílepy. Vše začalo schůzí s připomenutím historie a činnosti sboru. Slavnostní chvíle uchovala společná fotografie všech přítomných a všech členů sboru v Přílepích.

Poté hasiči připomněli památku padlých spoluobčanů položením věnce k pomníku. S přípravou oslav výročí pomohl i obecní úřad, proto v patře nad obchodem U Havlů vznikla výstava pro pamětníky připomínající staré dobré časy. Na jednom místě se tu sešly historické fotografie od čtyřicátých let minulého století až po současnost. Tu zde zastupovaly fotografie z činnosti sboru. K vidění byly i snímky z dob založení sboru.

"Fotografie půjčili převážně místní. Něco nashromáždila starostka obce Lenka Daenemarková, něco přinesla paní Huňatová. Já jsem dodala ty současné, hlavně z činnosti mladých hasičů, jejichž družstvo jsme znovu založili v roce 2011 spolu s manželem a sourozenci Evou a Zbyňkem Gregorovými," vysvětlovala vznik zajímavé výstavy starostka sboru SDH Přílepy Vlasta Šorsáková.

Nepřehlédnutelné byly například smaltované tabule s označením obce, obrazy z česání chmele, nebo čestné uznání za úspěchy chovu dobytka. Milou atmosféru starých časů dokreslovaly předměty a přístroje denní potřeby, téměř vše z místních zdrojů. Na žádné oslavě nesmí chybět zajímaví a milí hosté. Stejně tomu bylo i v Přílepích.

Své kolegy přijeli podpořit a navštívit dobrovolní hasiči z okrsku číslo čtyři, to znamená z Chrášťan, Kolešovic, Kolešova, Senomat. Dále spřátelené sbory z Řevničova, Krušovic, Slabec, Rynholce.

Přílepské hasiče také navštívil starosta Okresního sboru hasičů Rakovník Zdeněk Ledvinka, Karel Jelínek, kapitán Hasičského záchranného sboru Rakovník, a Ladislav Dvořák z Okresního sdružení hasičů. Hasiči ze spřátelených sborů přivezli na přílepskou náves svoji historickou i současnou techniku, mezi nimi se vyjímal starý pohřební vůz z Kolešova, nebo koňské stříkačky z Jesenice, ze Slabec. Domácí se zase mohli pochlubit hasičskou stříkačkou a originálními samaritánskými nosítky.

O kulturní vystoupení se postaraly Kounovské Hašlerky. Historické osobní vozy ze své sbírky představil Vladimír Špáňa. K tanci a poslechu do pozdních hodin zahrála kapela Natruc.

"Děkujeme všem, kteří nás podpořili, zejména za výborný guláš, který pro nás uvařily kuchařky místního zemědělského družstva," uzavřela starostka sboru SDH Přílepy Vlasta Šorsáková.

Šárka Hoblíková