HISTORIE SDH

Za vlády Marie Terezie byly vydány opatření na úseku požární ochrany. V roce 1873 byl vydán Řád policie požárové,který mimo jiné upravoval povinnost obce nad 50 čísel popisných zřídit hasičský sbor.Ze strohých zpráv ,které se z historie zachovaly,máme seznam zakládajících členů Hasičského sboru v Přílepích z roku 1886. Z dostupných dokumentů víme,že mezi první činovníky hasičů patřili:

Pan

Josef Filip - předseda
Alex Konig - velitel
Josef Gregor - jednatel
Václav Palkoska - pokladník
První sbor čítal 12 členů a 6 přispívajících.Podle zápisu z roku 1886 :
1.Pan Jakub Holý Přílepy čp.28
2.Pan Josef Filip Přílepy čp.2
3.Pan Václav Palkoska Přílepy čp.34
4.Pan František Palkoska Přílepy čp.66
5.Pan František Hacmac Přílepy čp.81
6.Pan Ferdinand Hauner Přílepy čp.36
7.Pan Petr Engelthaler Přílepy čp.30
8.Pan Josef Vrábík Přílepy čp.35
9.Pan Václav Gregor Přílepy čp.82
10.Pan František Tichý Přílepy čp.70
11.Pan Ján Pracný Přílepy čp.49
12.Pan František Mrázek Přílepy čp.39

1.Pan Jakub Holý Přílepy čp.28
2.Pan Josef Filip Přílepy čp.2
3.Pan Václav Palkoska Přílepy čp.34
4.Pan František Palkoska Přílepy čp.66
5.Pan František Hacmac Přílepy čp.81
6.Pan Ferdinand Hauner Přílepy čp.36
7.Pan Petr Engelthaler Přílepy čp.30
8.Pan Josef Vrábík Přílepy čp.35
9.Pan Václav Gregor Přílepy čp.82
10.Pan František Tichý Přílepy čp.70
11.Pan Ján Pracný Přílepy čp.49
12.Pan František Mrázek Přílepy čp.39

Postupem času se členská základna rozrůstala. Byla postavena hasičská zbrojnice,která je zachována dodnes i když už neslouží svému účelu.Mnozí z nás pamatují hasičskou stříkačku,která stála zapomenuta za hospodou a bohužel se nedochovala.

Kniha pokladní, jediná, ze které můžeme v současnosti čerpat nejstarší informace,znamenává účast sboru v župních cvičeních,vycházkách a pořádání plesů.Dopravu na cvičení do vzdálenějších lokalit ,zajišťovali sedláci,kteří zapůjčovali koňský potah s kočím.O požárech a živelných pohromách záznamy nejsou.

Základní jmění pro činnost vkládali členové z vlastních prostředků.Později dostávala organizace menší peněžní částky z honitby.

Podrobnější zprávy najdeme od roku 1929 v knize zápisů ze schůzí výročních.Je zde uvedeno,že roku 1932 mohla celá hasičská jednota zkrachovat.Důvodem byla stavba Hasičského domu v Praze,na kterém tehdejší vedení zadlužilo hasičskou jednotu 5 miliony korun.Garanci na splacení převzala Hasičská vzájemná pojišťovna a bylo stanoveno placení členských příspěvků,které tento dluh eliminovaly.

1936 ,rok,kdy SDH slavil 50.let trvání sboru.31.5. proběhlo v Přílepích okrskové cvičení,průvod obcí,koncert v parku a oslavy v obou hospodách.

Roky 1938 - 1939 byly poznamenány neklidem a válečnými přípravami.Hasičstvo se věnovalo zejména cvičení na možnost náletu a vznikla funkce samaritána - zdravotníka,který pomáhal občanům v případě poranění nebo zdravotních potíží.

Po dobu války byla činnost omezena .V roce 1944 rezignoval se své funkce velitel pan Rudolf Ransdorf ze zdravotních důvodů.Byl jeden z nejdéle sloužících velitelů sboru.Jeho funkci převzal pan Stanislav Sklenka..

Roku 1946 - 60 let trvání hasičského sboru byla plánována oslava. Okrsková soutěž stříkaček a ukázky cvičení.Z důvodu špatného počasí proběhla pouze zábava v hostinci u Havlů.Sbor převzal novou stříkačku.Finanční pokrytí bylo převážně z vlastních zdrojů a výnosů honitby.

V tomto roce odešla se sboru řada členů z důvodů přesídlení do pohraničí. Po roce 1948,kdy se změnil státní režim,změnilo se i hasičské vedení.Odstoupil dlouholetý jednatel pan Antonín Dvořák.Jeho funkci převzal pan Karel Hacmac.Předseda organizace,pan Stanislav Gregor,který byl ve funkci od roku 1936,zůstal do roku 1953.Velitelem byl nakrátko pan Adolf Linhart.1951 vykonával velitele Josef Fencl a v roce 1952 se stal velitelem pan Václav Šnobl.Tohoto temperamentního podsaditého pána pamatuje řada z nás.Měl svérázný způsob velení a pod jeho vedením prošly dvě generace hasičů.Činnost mužstva byla nejen na úrovni hasičských aktivit,ale výrazně se sbor podílel na úpravách obce.

Pokladníkem sboru byl v roce 1959 pan Emil Gregor a tuto funkci vykonával nepřetržitě až do roku 1982 1961 byly ve sboru poprvé ženy.Slečna Vlasta Vostrá a Irena Zárubová.

Velitel,Václav Šnobl předal svoji funkci roku 1968 panu Jaroslavu Šorsákovi a stal se předsedou hasičstva. 1970 byl sbor upozorněn okresním sdružením na malou aktivitu.1971 byly zakoupeny nové vycházkové a pracovní obleky .Jednatelem hasičů byl zvolen pan Miloslav Svoboda,opět jedna opora organizace hlavně po stránce administrativní a společenské.Tuto funkci vykonával až do roku 1996,kdy nás bohužel předčasně opustil.

1974 se stal velitelem sboru pan Josef Huňat. Byla přijata řada nových mladých členů a zakoupena nová stříkačka PPS-12.Díky aktivitám jednatele a velitele začal omlazený kolektiv jezdit po okrskových soutěžích v požárním sportu .Mezi pravidelné reprezentanty organizace patřili : Žižka Josef st,Kindl Pavel,Gregor Vladislav,Hurt Pavel,Kindl Jaroslav,Kunc Zdeněk,Kutílek Jiří,Holý Karel,Matoušek Václav.Velitelem družstva byl Josef Hunat.


Hasiči se zapojovali i do akcí na úpravy a obnovu obce. Pomáhali tehdejšímu občanskému výboru při akcích Z. Brigádnickou činností bylo v obci vybudováno koupaliště, položena kanalizace po hlavních tazích,zřízeny chodníky ,dětské hřiště.Konala se řada kulturních a společenských akcí pro dospělé i pro děti.

Roku 1980 se sbor spolu a místním národním výborem pustil do rekonstrukce objektu hospody u Havlů,který byl zakoupen od původních majitelů.

Zrekonstruovaná stavba byla slavnostně otevřena roku 1983 na posvícení. V roce 1986 se v hostinci u Havlů konala slavnost ke 100. výročí založení Sboru v Přílepích. Byli pozváni zástupci okresních organizací SDH,bývalí členové a založena organizace Mladých požárníků.

Děti do 15 let pod vedením manželů Huňatových se zapojily do celostátní hry PLAMEN. Cvičily se v požárním sportu, ve zručnosti, topografii a zdravotní přípravě.Svým elánem se vypracovaly na nejlepší družstvo na okrese. Po vítězství v okresním přeboru se v roce 1987 zúčastnily Krajské soutěže Plamen v Chržíně. Přestože byly jedny z nejmladších, umístily se na 10. místě.


V dalších letech to bylo ještě krajské kolo ve Mšeně a Čelakovicích. Nejlepším umístěním bylo 5. místo.


Krajské soutěži ve Vlašimi 1992 - dorostenci


Dorostenky krajské kolo v požárním sportu 1993, kde dosáhly nejlepšího času v požárním útoku.

Jen nám vždycky chyběli dva nebo tři závodníci do plného počtu,takže nám ochotně pomohli z sousedských sdružení,převážně Kolešovic.
Závodů v roce 1993 se rovněž zúčastnili dorostenci,ale obhajovali Rynholec, protože obě družstva neměla potřebný počet soutěžících.
Těchto úspěchů a dobré spolupráce dosáhl náš sbor hlavně tím,že měl v kolektivu řadu tahounů,zapálených pro věc a ochotných vždy pomoct a poradit.
Mezi nejaktivnější po stránce organizace patřili Josef Hunat,Kindl Pavel a Miloslav Svoboda.Oporu a podporu dávali mládeži starší členové.
Josef Hunat zapálením pro věc,teoretickou i praktickou činnosti v požární ochraně.Miloslav Svoboda pomáhal organizaci hlavně svou administrativní prací .Pavel Kindl morální podporou při soutěžích.Nikdy nezapomněl přijet povzbudit děti v jejich soutěžních kláních.
Jiří Wachtl dokázal věnovat svůj čas a vozil děti na soutěže,kde pomáhal s organizací při sportovních kláních.Jiří Kutílek,který ochotně dovážel vodu na trénování nesčetných požárních útoků.
Hasiči spolupracovali a stále spolupracují se sbory okolních obcí.Hlavně Chrášt any,které nás zvou na své kulturní akce a zájezdy a sbor v Kolešovicích vždy ochotně pomohl s doplněním závodníků.

SDH PŘÍLEPY © 2016 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky